Navigačné menu

Preskočiť navigáciu

Prihlásenie
Pravidlá

Newsletter

Ak chcete od nás dostávať na svoj e-mail informácie o novinkách na tejto stránke a v SSVPL, pridajte sa do databázy.
Zapíšte svoj e-mail do okienka a stlačte tlačítko pridať!


Počet odberateľov: 3217

Anketa

Ste pripojený do eZdravia?
Áno
14% 14%
 
Nie
86% 86%
 

Financovanie 2017, 2018, 2019

Dobre uviazané prúty sú viac než most.
Tak ich poďme spojiť,
nedajme sa zlomiť,
nežerme sa sami až na kosť.

Zdravotníctvo za Kalavskej podľa Zajaca
  
  
Verejná výzva pacientov vedeniu VšZP

15.1.2019 rokoval MUDr. Peter Lipták a pacientska rada jeho ambulancie s poisťovňou VšZP. Právo pacientov na ochranu zdravia rozhodne ochránime!
Zápisnica je zverejnená tu ► Blog po rokovaní čítajte tu► 
Verejná výzva pacientov vedeniu VšZP

MANUÁL PRE NEZMLUVNÝCH VLD nech sa páči kolegyne a kolegoviaCenník
Vzorový cenník pre nezmluvný vzťah

Žiadosti k manuálu
Vzory žiadosti, ktoré podávajú pacienti nájdete tu:
Pre preplatenie už vykonaných vyšetrení:
Žiadosť o preplatenie ošetrenia
Žiadosť_o preplatenie liekov
Žiadosť_o preplatenie už vykonaných SVaLZ a ŠAS
Žiadosť_o preplatenie ošetrenia a liekov
Pre potvrdenie úhrady plánovaných vyšetrení a receptov pred výdajom v lekárni:
Žiadosť o schválenie úhrady plánovaných odberov
Žiadosť o schválenie úhrady plánovaného vyšetrenia SVaLZ a ŠAS
Žiadosť o potvrdenie úhrady liekov na receptoch od nezmluvného lekára

LEKARI,ti ktori zostavaju v nezmluvnom vztahu, poslali na riaditel@zapsk.sk mail s nesuhlasom k podpisu zmluvy s VsZP ZAPom.Tento mail mozete este stale poslat!Prihlaste sa aj na mojom maili vld@vld.sk, budeme sa PODPOROVAT. Ak vydrzime, mame velku sancu to posunut VPRED! Na web www.vpl.sk sa aktualizuje MANUAL. Na http://liptakpeter.blog.pravda.sk/ su CLANKY,co nezmluvny vztah v mojej ambulancii znamena. Citanost uz 6235x. DRZME! Pozdravujem Peter Liptak.
Verejná výzva pacientov vedeniu VšZP

MANUÁL PRE NEZMLUVNÝCH VLD nech sa páči kolegyne a kolegovia

VYHLÁSENIE ZAP k VšZP z 31.12.2018

 Treba vydrzat, byt jednotni, sledovat media, citat web, maily, sms. ESTE cca 750 ambulantných lekarov(31.12.2018) bolo v nezmluvnom vztahu. SME stale dostatocna SILA!V pondelok uvidime kolko nas v skutocnosti zostane. Zatial tu zo vsetkych stran zuri informacna vojna. Tak vydrzat!

Ide o životy! Keď nejde o život ide o"nič".
Stanovisko ÚDZS k súčasnej situácii medzi VšZP a ZAP z 12.12.2018
Požiadavka ZAP VLD na rokovania s VšZP- aktualizácia 15.12.2018
Vzorova zmluva navrhovaná za ZAP VLD na rokovania s VšZP
Akcentujeme dorovnanie zmluvných podmienok na Dôveru, odmietli sme nezrozumiteľné koeficienty! Ak z VšZP znova prídu, každý im môžete tento návrh zmluvy ako svoj vlastný posunúť!

ZJEDNOŤME SA VŠETCI VLD!
NAŠA LEPŠIA BUDÚCNOSŤ JE LEN A LEN V NAŠICH RUKÁCH!!!
Ako sa môžete k nám pridať? ZAPaci, ktorí podpísali pod nátlakom individuálne aj VLD z ostatných združení a neorganizovaní lekári VLD vypovedajte zmluvy VšZP! Nič neriskujete, dva mesiace Vám bude plynúť výpovedná lehota počas ktorej môžete výpoveď kedykoľvek stiahnuť! Pomôžete všetkým aj sebe získať konečne dobré zmluvy!
1.  Tlačivo pre výpoveď zmluvy s VšZP pre člena ZAP
2.  Tlačivo pre výpoveď zmluvy s VšZP pre členov iných združení a pre neorganizovaných►Aktualizácia 15.12.2018
VšzP nás pozvala na rokovania na 20.12.2018.
Zatiaľ k dohode nedošlo. Viac ako 15,5%(cca 1000 z registrovaných 5800) ambulantných lekárov zostáva v nezmluvnom vzťahu. Za december bodujeme a vykazujeme podľa nových zmlúv. Je zabezpečená úhrada podľa verejného príslubu VšZP. My rokujeme ďalej. Vydržme, naše požiadavky sú oprávnené a naše peniaze predsa VšZP v zisku nenecháme! Udržme jednotu ako doteraz! Rozhodne trváme na dorovnaní platieb na úroveň, ktorú sme dosiahli v Dôvere a Unione a tiež trváme na dofinancovaní straty, ktorú nám spôsobila VšZP odmietaním rokovaní. Zostaňme jednotní!
►Aktualizácia 29.11.2018
Dnes 29.11.2018 sme vyhrali nad úradníkmi z VšZP dôležitú bitku o pacienta ale rozhodujúci boj o charakter slovenského zdravotníctva nás ešte iba čaká.

►Aktualizácia 29.11.2018
Ideme do finále! POZOR! Nenechajme sa VšZP ani teraz oklamať, oslabiť! – VÝPOVEĎ VšZP trvá – NEPODPISOVAŤ! POSLAŤ NA ZAP! ZAP stále s VšZP rokuje za všetkých svojich mandantov a jednoznačne VšZP ukážme, že ZAPÁCI držia spolu a stoja si za svojím rokovacím tímom! Ak sa vedenie VšZP nechce dohodnúť, musíme sa pripraviť na nezmluvný vzťah! Tento  krajný spôsob sme nútení použiť a pacientov nasmerovať  so žiadosťou o úhradu do poisťovne. My žiadame iba vyrovnať financovanie z VšZP na úroveň ostatných poisťovní.
Jednoduchý návod na pokladničný systém v ambulanciách
    
1. Doplnenie cenníka pre nezmluvný vzťah(stačí poslať na VÚC najlepšie do konca novembra, VUC ho neschvaľuje, máme povinnosť VÚC iba informovať); 2. žiadosť poistenca VšZP o poskytnutie ošetrenia a odberu na vlastnú žiadosť; 3. Recepty vystavovať iba papierové. Nezabudnúť na recepty, na SVALZ žiadanky a výmenné lístky písať "Nezmluvný vzťah"; 4. Odbery účtovať presne podľa cenníka z laboratória alebo zálohovou platbou, akútnych pacientov vyžadujúcich odbery posielať do nemocníc; 5. Pacientov so všetkými účtami posielať do VšZP aby im ich preplatili a tým zabezpečili úhradu zdravotnej starostlivosti podľa platných zákonov.
Tlacova-sprava-zap-k-situacii-vo-vszp-26-11-2018
Požiadavka ZAP VLD vo VšZP porovnanie so Zdravitou a platbami ZAP v Dôvere
Vytvárajme ALIANCIU s pacientmi! List poistenca VšZP do poisťovne VšZP►

►Aktualizácia 29.11.2018
Tlačová správa ZAP z 17.9.2018►►►
Tlačová správa ZAP z 18.9.2018►►►

POZOR! – Ak nie ste zapojení do eZdravia – NEPLAŤTE faktúry za eZdravie softvérovým firmám!

Pozrite si postup, ktorý odporúča ZAP: https://zapsk.sk/fakturacia-ezdravotnictva/
Napríklad nájdete tu aj vzor sprievodného listu: Sprievodný list pre člena ZAP k vráteniu faktúry softvérovej firme

POZOR! ZAP VYPOVEDAL ZMLUVU S VšZP! VšZP NEPODPISOVAŤ!
ZAP stále s VšZP rokuje a musíme jednoznačne VšZP ukázať, že ZAP - áci držia spolu!

ZAP, ktorý združuje viac ako 2000 ambulantných lekárov, vypovedal zmluvu s VšZP z dôvodu jej nekorektného správania sa pri rokovaniach. S VšZP rokujeme vyše roka a vieme objektívne preukázať, že VšZP odmieta pokryť poskytovanie zdravotnej starostlivosti svojim pacientom na úrovni porovnateľnej so ZP Dôvera a UNION a namiesto toho vedenie poisťovne presúva peniaze od poistencov do zisku. Preto sme prikročili k mobilizácii verejnosti aj zodpovedných úradníkov a politikov týmto krajným krokom. Prosíme všetkých o zjednotenie v podpore nášho úsilia... Veci sa začali hýbať, odstúpil generálny riaditeľ VšZP, ale také jednoduché to zrejme nebude. Hlavne sa nenechajte kolegovia oklamať, nepodpisujte a ani pod nátlakom nepodpisujte nevýhodné zmluvy.
Žiadame navýšenie hodnoty kontraktu o reálnych 12-15%, to znamená v porovnateľnej výške ako sa navýšili platby v ostatných poisťovniach. Žiadame moderný kontrakt zameraný na paušálne plnenie, čo je typické pre primárnu starostlivosť a z hľadiska poisťovne je dôležité, že takýto typ kontraktu vedie k efektívnemu využívaniu finančných zdrojov. Potrebujeme sa uvoľniť pre pacienta, nie zahltiť ešte aj excesívnym bodovaním. Preto máme tieto zásadné požiadavky:
1. zvýšenie základnej kapitácie,
2. zvýšenie dodatkovej kapitácie naviazať na parameter efektivity náklady na pacienta,
3. navýšenie platieb v starostlivosti o chronicky chorých neviazať na OU,
4. úhradu CRP poskytovať nad rámec kapitácie.
Všetko sú to legitímne požiadavky, ktorých splnenie je nutnosťou pre poskytovanie kvalitnej starostlivosti našim pacientom.

Aktualizácia 05.09.2018
Nevýhodné zmluvy pre VLD nemôžeme podpísať. VšZP nás takto sama tlačí do nezmluvného vzťahu. Aké kroky sme rozhodnutí v tejto situácii podniknúť, o tom sa dozviete na práve sa uskutočňujúcich krajských stretnutiach.

►Aktualizácia 31.8.2018
Prečo všeobecní lekári pre dospelých v ZAP odmietli návrh VšZP od 1.7.2018?

►Aktualizácia 17.7.2018
Stav rokovaní ZAP VLD s VšZP k 17.7.2018

Definitívne dojednaný kontrakt ZAP VLD s Dôvera ZP, platný od 1.7.2018
Navýšenie základnej kapitácie o 9%, DK o 47%, to znamená navýšenie kapitácie spolu o 11,5%, nové výkony - CRP+ výkon č.10 - starostlivosť o chronických pacientov. Celkové navýšenie kontraktu minimálne o 12%.

►Aktualizácia 18.6.2018
- rokovania pokračujú, naša požiadavka na navýšenie preventívneho, očkovacieho, návštevného a nekapitovaného bodov. Podrobne pozrite náš návrh.
Návrh kontraktu VLD ZAP - Dôvera ZP odoslaný do ZP 18.6.2018

►Aktualizácia 14.6.2018
Nový kontrakt VLD ZAP - Dôvera ZP dohodnutý na rokovaniach14.6.2018
V kocke:
1. Zvýšenie základnej kapitácie o 9%

2. Nové výkony- CRP a 10-starostlivosť o chronicky chorých pacientov (hypertonici, diabetici, FA...)
3. Nová metodika počítania KEF - náklady na pacienta


►Aktualizácia 17.2.2018
VšZP zatiaľ nereflektovala na požiadaky VLD na dofinacovanie nášho segmentu starostlivosti o dospelých pacientov.
17.2.2018 zasadal výbor SSVPL, k ekonomickej problematike schválil vo vyhlásení tieto dva body:
1. Výbor vyzýva k zjednoteniu všetkých ambulantných lekárov. Schvaľuje platformu zjednotenia všetkých ambulantných lekárov postavenú na stanovení reálnych nákladových cien, presadzovaní rovnakých personálnych nákladov pre všetky segmenty starostlivosti a na manažmente efektivity založenom na hodnotení celkových nákladov pacienta v systéme. Poveruje svojich zástupcov v ZAP (Združenie ambulantných poskytovateľov) aktívne presadzovať túto líniu zjednotenia.  4. Prehlbuje sa nedofinancovanie ambulancií VLD (Všeobecný lekár pre dospelých), oproti iným segmentom. Napríklad na priemernú ambulanciu VLD s 1700 dospelými pacientmi ide dnes mesačne ešte o 1000€ menej ako na priemernú ambulanciu VLDD (Všeobecný lekár pre deti a dorast) s 1000 deťmi. Výsledok rokovaní VLD s VšZP je neuspokojivý, nezabezpečuje poskytovanie ani základnej zdravotnej starostlivosti v potrebnej kvalite a rozsahu. Výbor podporuje požiadavku navýšenia zdrojov pre VLD o 8%, keďže o toto percento boli navýšené zdroje pre zdravotníctvo v štátnom rozpočte na rok 2018 a toto navýšenie o 8% zakotvuje aj memorandum, ktoré bolo uzatvorené medzi ZAP a VšZP.
Celé vyhlásenie Výboru SSVPL zo 17.2.2018

►Aktualizácia 13.2.2018
Požiadavky ZAP na rokovanie s VšZP za segment VLD v sídle VšZP 14.2.2018

Zápisnica VZ ZAP z 26.1.2018 v Martine

►Aktualizácia 6.2.2018
Na poslednom rokovaní s VšZP 17.1.2018, VšZP iba zopakovala svoju poslednú ponuku, kde navýšenie pre VLD predstavuje cca 2-3%. Naďalej trvá na jednom dni do 17.00 a pri akceptovaní výkonu H0004 trvá na vykonávaní odberov hoci to nie je ani uvedené v zmluve a to tento výkon prepláca iba 1x ročne. Výkon CRP odmieta hradiť a výkon INR navrhuje preplácať iba 8x do roka. Naviac navrhuje opäť sa vrátiť k hodnoteniu efektivity pomocou neslávných KEF -  náklady na lieky a vyšetrenia hodnotiť na jednotlivých lekárov. Na elektronizáciu chcú pridať 10 centov.

Táto ponuka je neakceptovateľná, budeme rokovať 7.2.2018. Jednak žiadame navýšenie o 8%, tak ako VšZP sľúbila v memorande uzatvorenom v roku 2017, sú to prostriedky, o ktoré sa navýšil rozpočet na zdravotníctvo zo štátneho rozpočtu v roku 2018. Potom keďže VšZP vykazuje zisk v roku 2017 35 mil € a ambulanncie VLD boli podfinancované o 1000€ oproti ambulanciáím VLDD podľa údajov vo vestníku ÚDZS, tak žiadame aby VšZP z toho, keďže má 60% podiel na trhu, splatila 60% a rozpustila tento finančný vankúš na dofinancovanie VLD na úroveň VLDD. Jedná sa iba o 15 mil € (600€x12x2100 ambulancií VLD). Ostatné financie zo zisku VšZP je potrebné použiť na dofinancovanie nákupu ostatných podživených segmentov ako sú neurológovia, psychiatri a aj rehabilitačná starostlivosť, ktoré popri VLD rovnako živoria. Toto budeme za VLD presadzovať pri rokovaniach 7.2.2018.

V prípade nedohody nás VšZP núti organizovať prechod na pokladničný systém. Pravdepodobne už iba pokladničný systém dokáže pre pacientov zabezpečiť finančné pokrytie indikovaného rozsahu a tým aj bezplatnosť zdravotnej starostlivosti. My zabezpečíme indikovaný rozsah a bezplatnosť zabezpečí zdravotná poisťovňa preplatením nákladov pacientom na základe predloženia účtov z našich pokladní.

►Aktualizácia 30.12.2017
List ZAP členom z 30.12.2017

►Aktualizácia 22.12.2017
VšZP
Zápisnica z rokovaní ZAP/VLD  s VšZP z 20.12.2017
Požiadavky VLD ZAP na týchto rokovaniach
Metodika výpočtu IDK(VLD ZAP)

UNION
Zápisnica z rokovaní ZAP a UNION ZP z 8.12.2017

►Aktualizácia 9.7.2017
Náklady na pacienta nie na lekára!
Kritériá efektivity VLD
Požiadavky VLD ZAP do zmlúv so ZP 9. júl 2017
Tlačová správa = stanovisko výboru SSVPL z 3.7.2017
Tlačová správa ZAP z  28.6.2017
List ZAP Výboru NRSR pre zdravotníctvo zo 14.6.2017

►Aktualizácia 5.6.2017
Požiadavky VLD pripravované na rokovanie s VšZP ponúknuté VLD k diskusii ZAP + SSVPL + ZDRAVITA + ZVLD
Nové kritériá efektivity pre VLD - Na pacienta nie na lekára!

►Aktualizácia 20.4.2017
 
Vyhlásenie zástupcov VLD v ZAP (Lipták, Makara, Ostrovská, Pekarovič) k súčasnej situácii v rokovaniach so zdravotnými poisťovňami a formulovanie stratégie a našich požiadaviek na nasledujúce 3 mesiace - rokovanie o nových podmienkach zmluv od júla 2017

Zrušiť doterajšie kritériá efektivity, ktoré udržujú neefektivitu a sú na úkor pacientov aj poskytovateľov a zaviesť nové kritériá, ktoré majú potenciál ušetriť až 500 miliónov € ročne a poskytnúť ich poskytovateľom

Ponúkli sme ZP spoluprácu a pomoc pri zavádzaní nových efektívnych hodnotiacich/motivačných kritérií.

►Aktualizácia 28.3.2017
Na zabezpečenie riadneho fiancovania primárnej zdravotnej starostlivosti, navrhujú zástupcovia VLD v ZAP a výbor SSVPL zaviesť prechodne, do splnenia našich požiadaviek v zmluvávh so ZP poplatky od pacientov vo výške 2-4€ za jednu návštevu. Pozrite toto stanovisko

Viac informácií pozrite na stránke ZAPČlánky
Doplnkové ordinačné hodiny (DOH) nebudú, Ambulantná pohotovostná služba (APS) áno!
(http://zapsk.sk/doplnkove-ordinacne-hodiny-doh-nebudu-ambulantna-pohotovostna-sluzba-aps-ano/)

Posledná aktualizácia 17.2.2018 (pl)

Diskusné fórum: Financovanie 2018
vytlačiť | na vrch stránky
pošli na vybrali.sme.sk