Navigačné menu

Preskočiť navigáciu

Prihlásenie
Pravidlá

Newsletter

Ak chcete od nás dostávať na svoj e-mail informácie o novinkách na tejto stránke a v SSVPL, pridajte sa do databázy.
Zapíšte svoj e-mail do okienka a stlačte tlačítko pridať!


Počet odberateľov: 3223

Anketa

Ste pripojený do eZdravia?
Áno
14% 14%
 
Nie
86% 86%
 

Výskum vo VL

Ako začať s výskumom na ambulancii všeobecného lekára?

SSVPL SLS v spolupráci s Krétskou univerzitou zorganizovala v júni 3-dňový vzdelávací kurz pre všeobecných praktických lekárov v Senci. Témou kurzu bol výskum v našich ambulanciách. Kurz viedol profesor Christos Lionis, vedúca osobnosť všeobecného lekárstva v Európe. Dr. Lionis je profesorom všeobecného lekárstva a primárnej zdravotnej starostlivosti a prednostom Kliniky sociálnej a rodinnej medicíny na Krétskej univerzite. Profesor Lionis založil a v súčasnosti koordinuje Výskumnú sieť primárnej starostlivosti na Kréte, je redaktorom viacerých uznávaných časopisov pre primárnu starostlivosť, publikoval viac ako 170 originálnych odborných článkov v medzinárodných časopisoch, vedie PhD študentov. Bolo preto pre nás veľkou cťou, že prijal pozvanie na Slovensko.

Kurz začal interaktívnym úvodom, kde sme sa učili sformulovať vedeckú otázku. Pokračovali sme základmi výskumných metód a navrhovaním dizajnu výskumnej práce. Zaujímavé bolo pre nás hľadanie literatúry v internetových zdrojoch, vedeckých databázach a rozlúskli sme aj ťažký oriešok s názvom MeSH (Medical Subject Headings), ktorého ovládanie je základným predpokladom efektívneho vyhľadávania v odbornej literatúre na internete. Kurz sa venoval najmä kvantitatívnym metódam výskumu, ale neobišli sme ani kvalitatívne metódy a možnosti ich využitia v praxi. Záverečný deň kurzu patril praktickým témam – súhlas Etickej komisie, Informovaný súhlas, referovanie výsledkov výskumu, publikovanie.

Najzaujímavejšou skúsenosťou bola ale pre všetkých účastníkov kurzu príprava a prezentácia vlastného výskumu. Originálne nápady prekvapili profesora Lionisa a jeho cenné pripomienky nás posúvali ďalej.

Inšpirujúci prejav profesora Lionisa je pre nás veľkou motiváciou pustiť sa do výskumu v primárnej starostlivosti konečne aj u nás, na Slovensku.

Ak máte aj Vy záujem začať s výskumom na ambulancii všeobecného lekára a neviete ako na to, radi Vám poradia absolventi kurzu:

Jana Bendová jana_bendova@hotmail.com
Beata Blahová bbl@post.sk
Adriana Capáková riamik@post.sk  
Romana Compagnone romanacompagnon@yahoo.com
Norbert Král, Mladí praktici ČR norbert.kral@seznam.cz
Peter Lipták lipp@pobox.sk
Soňa Ostrovská drsomed@gmail.com
Peter Pekarovič peterpekarovic@pobox.sk
Palo Štec pavolstec@pobox.sk
Iveta Vaverková i.vaverkova@gmail.com


Informáciu spracovala Jana Bendová.
Fotoreportáž P.Lipták.

vytlačiť | na vrch stránky
pošli na vybrali.sme.sk