Navigačné menu

Preskočiť navigáciu

Prihlásenie
Pravidlá

Newsletter

Ak chcete od nás dostávať na svoj e-mail informácie o novinkách na tejto stránke a v SSVPL, pridajte sa do databázy.
Zapíšte svoj e-mail do okienka a stlačte tlačítko pridať!


Počet odberateľov: 3223

Anketa

Ste pripojený do eZdravia?
Áno
14% 14%
 
Nie
86% 86%
 

Umieranie a prehliadky zosnulých

"Ľudská stránka medicíny"
Cyprián Majerník a jeho "Milosrdný samaritán" znamená súcit ale aj poskytnutie reálnej potrebnej pomoci zomierajúcemu. A potom nasleduje aj postaranie sa o mŕtve telo tak, aby bola zachovaná dôstojnosť a úcta, ktorú prechovávame k mŕtvym. RIP. 
Môže a mal by byť dnes všeobecný lekár vždy aj takýmto "Milosrdným samaritánom"? Je to ťažká otázka, ktorú si v našej koľkokrát už neudržateľnej situácii a prípad od prípadu, musí zodpovedať v sebe každý z nás. Každý deň nachádzať v sebe stále viac síl slúžiť "so cťou" svojej profesii a pacientom.


Vyhlásenie výboru k prehliadkam zosnulých zo 17.2.2018
Prehliadky mŕtvych tiel.
Prehliadka zosnulého má minimálnu nákladovú cenu á 60€ + náklady na dopravu. V iných krajinách a v BSK (Bratislavský samosprávny kraj) ich vykonávajú profesionálni špecialisti koroneri. Pre bežného lekára znamená táto veľmi náročná činnosť nezaplatenú prácu vykonávanú po pracovnej dobe z donútenia. Ak by štát vyčlenil na túto službu dostatok zdrojov, nikdy by nevznikol problém s prehliadkami zosnulých. Za situácie ak nebudú lekárom pokryté náklady prehliadok zosnulých, nevieme garantovať spoluprácu VLD. Lekári sa oprávnene búria proti nútenej, nezaplatenej práci.
Celé vyhlásenie výboru zo dňa 17.2.2018

Petícia za oddelenie zdravotnej starostlivosti od priehliadok zosnulých
Naše riešenie sme predložili aj verejnosti v petícii, kde sme získali 44 000 podpisov.
Žiadali sme zákonodarcov a vládu Slovenskej republiky o prijatie opatrení vedúcich k zavedeniu nezávislej služby na prehliadanie zosnulých za tým účelom, aby na prehliadajúceho všeobecného lekára pozostalí nemuseli čakať neprimerane dlho, keďže tento všeobecný lekár je súčasne povinný v rovnakom čase zabezpečovať zdravotnú starostlivosť živým (pacientom) vo svojej ordinácii.
Pretože spôsob vykonávania prehliadok mŕtvych tiel na Slovensku je v súčasnosti nevyhovujúci, nie je organizačne oddelený od poskytovania zdravotnej starostlivosti. Navrhovali sme, aby prehliadky mŕtvych tiel boli zabezpečované a vykonávané oddelene od poskytovania zdravotnej starostlivosti v plnej réžii ÚDZS, prostredníctvom jeho zamestnancov, konzultantov a externých spolupracovníkov. ►Stránka petície "Za oddelenie zdravotnej starostlivosti od prehliadok zosnulých"

Diskusné fórum: Umieranie a prehliadky zosnulých
vytlačiť | na vrch stránky
pošli na vybrali.sme.sk