Navigačné menu

Preskočiť navigáciu

Prihlásenie
Pravidlá

Newsletter

Ak chcete od nás dostávať na svoj e-mail informácie o novinkách na tejto stránke a v SSVPL, pridajte sa do databázy.
Zapíšte svoj e-mail do okienka a stlačte tlačítko pridať!


Počet odberateľov: 3202

Anketa

Ste pripojený do eZdravia?
Áno
13% 13%
 
Nie
87% 87%
 

Wonca World Praha 2013

Uznaním našej práce je aj prizvanie SSVPL SLS k organizácii Česko –Slovenského dňa na svetom podujatí všeobecných lekárov WONCA World konferencii 2013 v Prahe. Do Prahy máme všetci blízko.

Informácie o Česko-Slovenskom dni sa aktualizujú na http://www.wonca2013.com/en/cs-den
Aktuality zo zasadnutia európskeho a svetového výboru WONCA

Zoznam účastníkov za SSVPL SLS:
Medici
Petronela LALÍKOVÁ, Monika RUSŇÁKOVÁ, Lucia SETTEYOVÁ
Postgraduálni študenti
Daniela GELJENOVÁ, Anežka KUČEROVÁ, Andrea KÝŠKOVÁ
Juniori
Lenka BACHRATÁ, Romana COMPAGNONE, Martin FROĽO, Barbara GALBIATI, Marián KOSTELNÝ, Štefan KRNÁČ, Lucia KUKUČKOVÁ, Janka ĽUPTÁKOVÁ, Mária MATUSOVÁ, Adriana ŠIMKOVÁ, Eva TKÁČOVÁ, Katarína TOTHOVÁ
Seniori
Kveta ASZALAYOVÁ, Peter BAKIČ, Jana BENDOVÁ, Eva BEREŠOVÁ, Beata BLAHOVÁ, Peter BOLAČEK, Miriam BRUNOVÁ, Dana BUZGOVÁ, Lenka CISÁROVÁ, Mária ČERNÁKOVÁ, Iveta DEMJANOVÁ, Mária DÚHOVÁ, Zuzana FILKOROVÁ, Ema GAŠPAROVÁ, Peter GAZDÍK, Anna HUDÁKOVÁ, Cyril IVANČO, Martina JANDZÍKOVÁ, Beata KROČKOVÁ, Alena LENGYELOVÁ, Peter LIPTÁK, Michaela MACHÁČOVÁ, Peter MAKARA, Jana MARCOVÁ, Denisa MITANOVÁ, Soňa OSTROVSKÁ, Peter PEKAROVIČ, Amália POPOVIČOVÁ, Jana STRIŠKO SENČÁKOVÁ, Elena SUCHOŇOVÁ, Daniela ŠEBESTOVÁ, Alena ŠKVARLOVÁ, Pavol ŠTEC, Darina ŠTEFFEKOVÁ, Katarína TESÁROVÁ, Jana TIMEKOVÁ, Iveta VAVERKOVÁ, Valéria VANCÁKOVÁ, Ľubomír VLADÁR, Daniela VRANOVÁ, Jana ZIMANOVÁ

Ubytovanie v Prahe hotel ABE Legerského 24fotogaleria  ►kontakt

Hotel ABE Praha - Kongresové centrum Praha - pešia trasa cca 15 minút


Zväčšiť mapu

Aktuality zo zasadnutia európskeho a svetového výboru WONCA
Praha 21.-24. júna 2013, MUDr. Jana Bendová

Zľava Jana Bendová zo Slovenska, Janko Kerstnik prezident EURACT, Mateja Bulc prezidentka EUROPREV (obaja zo Slovinska), vpredu Pratap Narayan, novo zvolený prezident WONCA Južná Ázia z Nepálu.

   Pred otvorením svetovej konferencie WONCA v Prahe sa konalo zasadnutie európskeho aj svetového výboru WONCA. Za Slovensko sa zúčastnila národná reprezentantka Jana Bendová a Peter Lipták ako pozorovateľ.
Tony Mathie, prezident európskej WONCA, ktorého si mnohí pamätajú z našej výročnej konferencie v Tatrách v roku 2012, ukončil svoje prezidentské obdobie. Za nového prezidenta bol zvolený 51-ročný Prof. Job FM Metsemakers z Holandska. Novým prezidentom WONCA World po Prof. Rich Robertsovi z USA sa stal 53-ročný Prof. Michael Kidd z Austrálie. Profesor Kidd sa aktívne zúčastnil našej výročnej konferencie v roku 2007 v Bojniciach. Nový prezident veľmi podporuje výskum vo všeobecnom/rodinnom lekárstve, žiada aby sme zhromažďovali viac vedeckých dôkazov zo všeobecnej praxe a aby sa viac zaktivizovalo EGPRN. Vyjadril veľkú podporu pre prácu s mladými praktikmi.
   Veľkou zmenou prešla webstránka www.woncaeurope.org
kde je teraz možné nájsť aj pekné podstránky jednotlivých pracovných skupín – EGPRN pre výskum, EURACT pre vzdelávanie, EUROPREV pre prevenciu, EQuiP pre kvalitu, EURIPA pre vidiecke a izolované praxe a tiež najprogresívnejšiu a rýchlo rastúcu pracovnú skupinu pre mladých všeobecných lekárov Vasco da Gama Movement. Na predkonferenciu pre mladých je tohto roku z celého sveta prihlásený rekordný počet účastníkov - až150, pričom Slovensko budú reprezentovať 5 mladí všeobecné lekári.
   Niektoré krajiny v snahe platiť nižšie členské príspevky do WONCA stále deklarujú menší počet členov, ako reálne majú. Je tlak na členské krajiny aby platili príspevky podľa aktuálneho počtu členov. O situácii za Slovensko informoval Dr. P.Lipták. SSVPL SLS je korektná, v roku 2013 sme zaplatili za aktuálny počet 1412 členov.
   WONCA oslovila európske krajiny, ktoré nie sú členmi WONCA, aby vstúpili. Všetky krajiny susediace so Slovenskom členmi tejto svetovej organizácie sú. Výnimkou je len Maďarsko, ktoré ale o členstvo momentálne nemá záujem (nemajú odbornú spoločnosť všeobecných lekárov a zúčastňujú sa aktivít WONCA iba ako individuálni členovia).
   Hodnotiace správy o situácii vo všeobecnom praktickom lekárstve z jednotlivých krajín, ktoré dodali národní reprezentanti budú umiestnené na webe. Zatiaľ správu spracovali a dodali reprezentanti 15 krajín, za Slovensko Dr. Bendová. Ešte chýbajú správy z viac ako 20 krajín.
   Časopis European Journal of General Practice ponúka 3-mesačný prístup zadarmo aj pre našu spoločnosť, v prípade záujmu výboru a členov budeme kontaktovať šéfredaktora EJGP (píšte na vpl@vpl.sk).
   EURACT po rezignácii Dr. Jurgovej z pozície národnej reprezentantky v súčasnosti nemá zastúpenie zo Slovenska, preto prezident EURACT-u Dr. Janko Kersnik požiadal o návrh nášho kandidáta do tejto zaujímavej pracovnej skupiny orientujúcej sa na problematiku pregraduálnej i postgraduálnej výučby všeobecného lekárstva ako aj kontinuálneho vzdelávania všeobecných lekárov. EURACT pripravil a vedie kurzy o výučbe všeobecného lekárstva pre súčasných ale aj budúcich edukátorov. Záujemcovia zo Slovenska môžu požiadať o grant na tieto kurzy. Najbližší kurz sa bude konať v Skopje začiatkom apríla 2014.
   Organizácia OpenMindes sa zaoberá bolesťou a jej liečbou v podmienkach primárnej praxe. Je síce sponzorovaná Mundipharmou, ale deklaruje že farmaceutická firma nemá vplyv na prácu tejto skupiny, ktorá je nezávislá. V rámci WONCA bude založená špeciálna skupina so záujmom o bolesť (bez podpory farmaceutického priemyslu) – hľadajú sa záujemcovia z jednotlivých krajín, ktorí by chceli participovať.
    Veľký priestor bol venovaný spolupráci WHO a WONCA, ktorá sa stáva komplexnejšou nakoľko WHO si uvedomuje a jednoznačne deklaruje, že bez posilnenia primárnej sféry nie je možné budovať efektívny zdravotný systém v žiadnej krajine. Oficiálne politickí predstavitelia všetkých členských krajín OSN, vrátane Slovenska, sa hlásia k tejto iniciatíve. Realita vo väčšine krajín však nezodpovedá deklarovanej podpore politikov a zdravotné systémy zostávajú priveľmi fragmentované s pretrvávaním neefektívneho modelu vertikálnej starostlivosti. WONCA a WHO pripravujú kroky na posilnenie primárnej starostlivosti v každej krajine.
   Ďalej sa hovorilo o ICPC-3, klasifikácii chorôb pre primárnu starostlivosť, ktorú používa stále viac krajín. Táto klasifikácia diagnóz zohľadňuje aj duševný a sociálny status pacienta.
   Naši zástupcovia počas prestávok diskutovali s reprezentantmi nielen európskych krajín, ale nadviazali aj nové kvalitné kontakty napríklad s národnými reprezentantmi z Chile, Brazílie, Južnej Kórey, Kuby ako aj regionálnou prezidentkou WONCA pre Južnú Ameriku Mariou Inéz Padula.

   Nasledujúca konferencia WONCA Europe sa bude konať v Lisabone 2.-5. júla 2014. Jedným z hlavných speakrov bude Prof. Michael Kidd, ktorý predbežne prisľúbil aj účasť na našej výročnej konferencii 2014 vo Vysokých Tatrách. Nasledujúca svetová WONCA bude v roku 2016 v Rio de Janeiru v Brazílii.

MUDr. Jana Bendová

vytlačiť | na vrch stránky
pošli na vybrali.sme.sk

Štatistika návštev

Celkom od 2010
1874572
Celkom za 2020
73512
Tento mesiac
5352
Dnes
188